Zinzino BalanceTest ir viegls pašpārbaudes tests, lai analizētu taukskābes, kas atrodamas kapilāru asinīs un kas iegūtas no pirksta spilventiņa, izmantojot sausa asins plankuma (DBS) metodi. Zinātniski pierādīts, ka, analizējot taukskābes, DBS ir tikpat precīzs kā venozo asiņu paraugs. Viss, kas nepieciešams, ir daži pilieni asiņu no pirksta spilventiņa uz Whatman® filtrpapīra, un tas aizņem mazāk nekā minūti.
Ko mēs mērām
Analīzē mēra 11 taukskābes, tai skaitā piesātinātās, mononepiesātinātās (Omega-9) un polinepiesātinātās (Omega-6 un Omega-3) taukskābes. Atsevišķās taukskābju vērtības ir parādītas tabulā un izteiktas procentos no kopējām izmērītajām taukskābēm. Salīdzinājumam – tabulā katras taukskābes vidējās vērtības (pamatojoties uz datiem, kas iegūti no lielas cilvēku grupas, ar sabalansētu uzturu) tiek parādīts kā mērķa vērtība. Tiek mērītas šādas taukskābes:
Palmitīnskābe, C16:0, piesātinātie tauki
Stearīnskābe, C18:0, piesātinātie tauki
Oleīnskābe, C18:1, Omega-9
Linolskābe, C18:2, Omega-6
Alfa-linolēnskābe, C18:3, Omega-3
Gamma-linolēnskābe, C18:3, Omega-6 Dihomo-gamma-linolēnskābe, C20:3, Omega-6
Arahidonskābe (AA), C20:4, Omega-6
Eikozapentaēnskābe (EPA), C20:5, Omega-3
Dokosapentaēnskābe (DPA), C22:5, Omega-3
Dokozaheksaēnskābe (DHA), C22:6, Omega-3
Sertificēts testa komplekts
Tests Zinzino sausa asins plankuma tests ir sertificēts atbilstoši Eiropas Savienības direktīvai 98/79/EK par in vitro diagnostikas (IVD) medicīnas ierīcēm. Tas nozīmē, ka tests un visas tā piederumi atbilst piemērojamajiem tiesību aktiem un noteikumiem, un tāpēc komplektam ir CE marķējums.
Šādi tiek aprēķināti rezultāti
Tiek analizētas 11 taukskābes, un to kopējais daudzums tiek uzskatīts par 100 %. Turpmākajām 6 vērtībām mēs izmantojam 7 taukskābes. Analizētais daudzums katrai taukskābei (kopā septiņas (7)) tiek aprēķināts procentos no 100 %.
1. Omega-3 eikozapentaēnskābe (EPA)
2. Omega-3 dokozaheksaēnskābe (DHA)
3. Omega-3 dokosapentaēnskābe (DPA)
4. Omega-6 arrahidonskābe (AA)
5. Omega-6 dihomo-gamma-linolēnskābe (DGLA)
6. Piesātinātie tauki, palmitīnskābe (PA)
7. Piesātinātie tauki, stearīnskābe (SA)
Aizsardzības vērtība
Pirmkārt, tiek aprēķināti šādi 3 atzīti veselības rādītāji:
1. Omega-6 attiecības vērtību aprēķina sekojoši: (DGLA+AA) * 100 / (DGLA+AA+EPA+DPA+DHA)
2. Omega-3 līmeņa vērtība ir EPA + DHA summa
3. Sabalansētības vērtību aprēķina kā Omega-6 (AA) / Omega-3 (EPA)
Katrai indikatora vērtībai otrajā aprēķinā tiek piešķirta tāda pati masa, un tai tiek piešķirta vērtība no 0 līdz 100, kas pēc tam tiek dalīta ar 3, lai iegūtu Aizsardzības vērtību, kurai ideālā gadījumā vajadzētu būt virs 90. Tas neko nepasaka par personas veselības stāvokli, tikai parāda taukskābju aizsardzības līmeni. Piezīme. EPA un DHA vērtībām ir liela ietekme uz visiem aprēķiniem, un, ja EPA un DHA procentuālās vērtības ir zemas, rezultātā ļoti zemas vai pat nulles Aizsardzības vērtības nav retums.
Omega-3 indekss
Omega-3 indekss ir divu jūras Omega-3 taukskābju EPA un DHA procentuālo vērtību kopsavilkums. Ideālais kombinētais līmenis ir vismaz 8 %, bet ir vēlamas augstākas vērtības, piemēram, 10 %. Omega-3 ir daudz priekšrocību, jo tie ir Jūsu šūnu galvenie pamatelementi. EPA dominē asinīs, muskuļos un audos, savukārt, DHA smadzenēs, spermā un acīs.
Omega-6:3 balance
Sabalansētība tiek aprēķināta, dalot AA procentuālo vērtību ar EPA procentuālo vērtību (AA / EPA), kas pēc tam tiek izteikta kā Sabalansētības vērtība, piemēram, 3:1. Omega-6:3 Balance ķermenī vēlams būt mazākam par 3:1. Ja šī attiecība ir virs 3:1, Jūs būsiet ieguvējs no sava uztura izmaiņām. Zems Omega-6 un Omega-3 balanss ir svarīgs šūnu un audu normālas attīstības (homeostāzes) uzturēšanai, kā arī palīdz organismam kontrolēt iekaisumus.
Šūnu membrānas plūstamība
Plūstamību aprēķina, dalot divu piesātināto tauku procentuālo vērtību ar divu Omega-3 procentuālo vērtību. Tādējādi plūstamības vērtību definē kā (PA+SA) / (EPA+DHA), un rezultātu izsaka kā plūstamības indeksu, piemēram, 3:1. Ja plūstamības vērtība ir mazāka par 4:1, tas parāda, ka šūnu membrānās ir pietiekama plūstamība. Jo vairāk membrānā ir piesātināto tauku, jo stingrāka ir šī membrāna. Un otrādi, jo vairāk polinepiesātināto tauku ir membrānā, jo elastīgāka ir membrāna. Šūnu membrānas sastāvs un struktūras uzbūve ir kritiska šūnu un, līdz ar to, arī organisma veselībai. No vienas puses, membrānai jābūt pietiekami stingrai, lai nodrošinātu veselīgu šūnu struktūras arhitektūru. No otras puses, membrānai jābūt pietiekami elastīgai, lai ļautu iekļūt barības vielām un izvadītu atkritumproduktus.
Garīgais spēks
To aprēķina, dalot AA procentuālo vērtību ar EPA un DHA procentuālo vērtību summu, t.i., Garīgās spēka vērtība = AA / (EPA+DHA). Rezultātu izsaka kā garīgā spēka vērtību, piemēram, 1:1. Vērtībai jābūt zemākai par 1:1, lai smadzenēm un nervu sistēmai nodrošinātu pietiekamu un sabalansētu Omega-6 un Omega-3 taukskābju piegādi. Kognitīvā veiktspēja uzlabojas, palielinoties jūras Omega-3 EPA un DHA patēriņam. Bērnība un vecums ir divi kritiski un neaizsargāti posmi, un Omega-3 deficīts ir saistīts ar mācīšanās un atmiņas traucējumiem, kā arī ar garastāvokļa svārstībām.
Arahidonskābes (aa) indekss
AA indekss parāda Omega-6 taukskābes arahidonskābes (AA) izmērīto vērtību procentos no visām izmērītajām taukskābēm. Labas vidējās vērtības ir diapazonā no 6,5 līdz 9,5 % ar optimālo mērķa vērtību 8,3 %. Arahidonskābe (AA) ir organismam vissvarīgākā Omega-6 taukskābe. Tā ir sākumpunkts vietējo audu hormonu ražošanai, ko veicina Omega-6, piemēram, prostaglandīni, tromboksāni un leikotriēni, kuriem visiem ir dažādas funkcijas. Galvenā funkcija tomēr ir pasargāt ķermeni no bojājumiem, ierobežojot infekcijas attīstību vai ievainojuma ietekmi.